MŻMP ORC załóg wieloosobowych – tytuły dla Trzcińskiego i Adamowicza

Łukasz Trzciński z załogą, na jachcie „PGO Good Speed” w grupie A, po raz czwarty wywalczył tytuł mistrza Polski, podczas zakończonych w niedzielę 25 sierpnia w Gdańsku Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC załóg wieloosobowych. W grupie B triumfował Piotr Adamowicz z ekipą na jachcie „Neoprofil”.
– Jestem bardzo zadowolony, załoga spisała się wzorowo – mówił po ostatnim wyścigu Łukasz Trzciński (niezrzeszony). – Ostatni, niedzielny wyścig rozegraliśmy bardzo dobrze taktycznie. Dzięki temu udała się powtórka z ubiegłorocznych mistrzostw i znowu obroniliśmy mistrzowski tytuł. Smutne jest natomiast to, że w porównaniu z zakończonymi niedawno mistrzostwami Europy, które odbywały się w Szwecji, u nas nie ma zbyt dużej konkurencji. Brak budżetów to główny problem załóg. Kluczem do odnoszenia sukcesów na arenie międzynarodowej jest inwestycja w żagle i znalezienie solidnych sponsorów. Po mistrzostwach w Szwecji mamy pewien niedosyt, ale tam ścigaliśmy się z najlepszymi ekipami z całego kontynentu. Zdobyte doświadczenie zaowocowało choćby dziś, dając nam kolejny tytuł mistrzów Polski.

„PGO Good Speed” dominował podczas całych, trwających trzy dni regat. Załoga Trzcińskiego wygrała cztery z pięciu rozegranych wyścigów w grupie A (powyżej 8 m). Podobnie zresztą, jak załoga Piotra Adamowicza (AKM Gdańsk), która triumfowała w grupie B (do 8 m). „Neoprofil” z Piotrem Adamowiczem zwyciężył także w specjalnym, 20-milowym wyścigu otwartym ze startem wspólnym. Za ten wyczyn odebrał nagrodę specjalną ufundowaną przez marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka.

– Marzy mi się wygrać mistrzostwa w przyszłym roku – przyznał w rozmowie z Żeglarski.info Piotr Adamowicz. – Jeśli sił wystarczy i zdrowie pozwoli, to za rok podejmę wyzwanie. Ale lekko nie będzie. Dziś jestem bardzo zmęczony. Jednak czternaście godzin na nogach, praca na jachcie podczas wyścigu, to dla mnie spory wysiłek. Z drugiej strony, po pięćdziesięciu latach uprawiania żeglarstwa regatowego, drugie miejsce to byłaby dla mnie porażka.

W uroczystości zakończenia regat i rozdania medali, poza uczestnikami wyścigów, wzięli udział Leszek Paszkowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu oraz Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego i wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego ds. morskich.

Dyrektor Paszkowski pogratulował uczestnikom i zwycięzcom, a także podziękował wszystkim pracownikom GOS, wolontariuszom zaangażowanym w pracę podczas mistrzostw, jak i przedstawicielom komisji sędziowskiej.

Z kolei prezes Bogusław Witkowski przekazał zgromadzonym ważny komunikat dotyczący przyszłorocznej edycji MŻMP ORC.

– Rok 2020 będzie rokiem szczególnym, ponieważ będziemy świętować stulecie zaślubin Polski z morzem – przypomniał prezes Witkowski. – W tym ważnym roku organizatorem Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC samotników będzie Jacht Klub Morski „Gryf” Gdynia. Mistrzostwa Polski załóg dwuosobowych, coraz popularniejszej formuły regatowej, zorganizuje START-UP i Paweł „Wilq” Wilkowski, który organizował już tegoroczne mistrzostwa. Natomiast organizatorem Mistrzostw Polski załóg wieloosobowych ma być Fundacja Marina Trzebież. W tym przypadku regaty odbywałyby się na wodach Zalewu Szczecińskiego. Z uwagi na wątpliwości dotyczące prac pogłębieniowych przy podejściu do portu w Szczecinie i związane z tym trudności przy organizacji i rozegraniu regat, wyznaczono organizatora i akwen rezerwowy. Byłby nim tegoroczny organizator Mistrzostw – Gdański Ośrodek Sportu.

Ostatecznie, organizator mistrzostw załóg wieloosobowych znany będzie we wrześniu. Prezes Witowski zadeklarował także, że cykl MŻMP będzie miał formułę otwartą, a do udziału zaproszeni są także żeglarze spoza Polski.

Cykl Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski jest częścią obchodów 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego. Honorowy patronat nad regatami objęli marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Mistrzostwa organizuje Gdański Ośrodek Sportu we współpracy z Pomorskim Związkiem Żeglarskim. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Żeglarski.info.

Regaty można było śledzić dzięki trackingowi PoZŻ. Są one zaliczane do Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski.

Powiązane galerie